Megfojtott remény
2014.03.30. 21:40
OV-generáció maradtunk. Egy baloldali nemzedék félbeszakadt. Mert megint az okozza a dilemmáját, mint politikai öntudatra ébredése óta mindig: Orbán Viktor. Csakhogy a sztori nem elsősorban rólunk, hanem a védtelenekről, a szerencsétlenekről, a megfosztottságban élőkről szól. A kérdés pedig azért mégiscsak az: miként tehetünk többet azokért, akik miatt ebben az eszmekörben leltünk otthonra? Úgy, hogy közben Orbán politikájának viszont nincs morális vagy eszmei tartalma.
Pető Péter írása
OV-generáció maradtunk.
Lehetett volna másként, elvégre a 2010-es totális, erkölcsi és politikai összeomlás után úgy tetszett, elkerülhetetlen a magyar baloldal újrafogalmazása, strukturális, morális és személyi reneszánsza. Ám megannyi tényező összeállása megfojtotta a reményt. Az LMP szomorú, ám alighanem törvényszerű története, Bajnai Gordon projektjének kudarca, a választási rendszer visszataszító átszabása, az MSZP bravúros talpon maradása, Gyurcsány Ferenc comebackje, a Neves Közéleti Személyiségek összefogásizmussal súlyosbított felvilágosult abszolutizmusa, valamint Orbán Viktor szegényellenes, antidemokratikus elemekkel spékelt, országmagánosításra hajazó kormányzása együttesen olyan konstellációt alakított ki, amelyben nem maradt helye a baloldal történetéről, tartalmáról, jövőjéről szóló érdemi diskurzusnak.
Emiatt egy baloldali nemzedék félbeszakadt. Mert megint az okozza a dilemmáját, mint politikai öntudatra ébredése óta mindig: Orbán Viktor. Nyilván sokan vagyunk olyanok, akik ha a Fodor Gáborral ékesített közös listára pillantunk, kedélyállapotunktól, illetve politikai depressziónk mértékétől függően röhögő- vagy sírógörcsöt kapunk. Akkor is, ha szélcsatornáról vagy Bissau-Guineáról hallunk. Csakhogy a sztori nem elsősorban rólunk, hanem a védtelenekről, a szerencsétlenekről, a megfosztottságban élőkről szól. A kérdés pedig azért mégiscsak az: miként tehetünk többet azokért, akik miatt ebben az eszmekörben leltünk otthonra?
Az ugyanis biztos: a gyengék ekkora erővel még nem találták szembe magukat. Ennek az izomnak a természetéről sokat elmond, hogy a kormányfő egy alkalommal azt közölte: „Az összefogás nem szándék, hanem erő kérdése”.
Nyilván nem létezik politika, leader és hatalomgyakorlás erő nélkül, tehát ezért nem feltétlenül indokolt leporellót írni arról, hogy a miniszterelnök súlyemelőnek készül vagy gonosz. Mert a politika arról az erőről is szól, amely politikai cselekvésbe fordítja a gondolatot. De ha létezik közösség, legyen az nemzet vagy társadalom, akkor az erőt a gyengék érdekében, de semmiképpen sem ellen kell használni.
Orbán politikájának viszont nincs morális vagy eszmei tartalma. A narancssárga társulat megtagadott már mindent, ami ellenzékben elmesélt története értékalapját jelentette. Nincs olyan értelmezhetetlen méretű, putyini Oroszországtól felvett hitel, kampányszabályozási gusztustalanság, gázbizniszre épített offshore-buli, amelyet e garnitúra ne tartana elfogadhatónak. Ennek pedig az az oka: az elöljárók a politika egyetlen minőségi kritériumaként a cél elérését határozzák meg. Ha a vonatkozó hatalomtechnikai manőverek sikeresek, és az intézkedés kevesebb befektetést igényel, mint amennyi – anyagi, politikai, feltétlen lojalitásban megnyilvánuló kulturális – profitot hoz, akkor a misszió kipipálva. Ha kevesebb a költség, amennyi a haszon, akkor újabb gólt írnak fel a nagy táblára. Egy lépéssel közelebb a hatalom megtartása. Az utóbbi misszió persze minden politikai projekt végső célja, mert a képviselt eszme jegyében megfogalmazott közpolitikai célok akkor érhetők el, ha a párt hatalomra kerül, ha pedig ez megtörtént, lehetőség szerint ott is marad.
Ha ez egyszer megesik egy baloldali társasággal, akkor jó tudnia: semmi értelme az egésznek, ha az aktivisták kifizetésére, s nem a vagyoni egyenlőtlenségek csökkentésére, az esélyteremtő oktatási rendszer kialakítására, a társadalmi igazságosság érvényesítésére fordít minden erőforrást. Ez amúgy éppen annyira legitim vállalkozás, mint a jobboldali programok megvalósítása, amelyeknek értelemszerűen mások a prioritásai. Ám ezek közé sem illeszthető az Orbán-kormány munkája: pragmatizmusa eltörölte saját, „elmúltnyolcéves” múltját, amit jelez az Oroszországhoz fűződő viszonya, az ügynökügy megoldatlansága, az átláthatatlanság felé tett fontos lépései, de még az olyan apróságok is, mint a parlamenti molinóhasználattól a tiltásig tartó útja, hogy az állam pártcélú rabosítását már meg se említsük. Meglehet, támogatói egyenként megmagyarázhatják a lépéseit: hol szakpolitikai indokokkal, hol a valóban létező problémának hátat fordító több évtizedes politikai gyávasággal, hol az úgynevezett elmúlt nyolc évvel, hol Szűrös Mátyással és Civil Összefogás Fórumnak becézett Hazafias Népfronttal képviselt antikommunizmussal. Csak éppen a rendszer egésze vállalhatatlan, ha egyetlen szó is igaz abból, amit ellenzékben mondtak. Egyáltalán: ha ezt a területet a hazánknak, nem pedig egy Felcsút körül működő vurstlinak tekintjük.
Ám mindebből legföljebb annyi következik, hogy a baloldali eszme foglyainak eminens érdeke, hogy ez a kormány távozzon. A félbeszakadt nemzedék sok tekintetben tragikus vitája viszont ennél többről szól. Arról, hogy bármilyen árat megfizethet-e ezért. Meg arról, távolságtartásáért neki kell-e egyáltalán pengetnie, vagy a nyomorultak adóznak pártszékházból és értelmiségi szalonból finnyáskodásban fogant nihilizmusnak tetsző, innen "vanmásvilágot" formáló akaratnak látszó meggyőződéséért. Meg arról, minimumként hirdetett – a hazai realitások ismeretében – idealizmusnak mutatkozó elvárásaiból feladhat-e bármit. Meg arról, köthet-e újra kompromisszumot, ha körbenéz a megszomorított társadalmon.
Ezekre a feszítő felvetésekre mind egyenként, egy szavazófülkében, magányosan válaszolunk majd vasárnap, amikor Orbán Viktor halotti beszédet készül mondani.
Annál a sírnál, amelybe a megfojtott reményt akarja temetni.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
shm 2014.03.31. 15:01:58
Nos, innen (nem onnan) nem annyira 'értelmiségi szalonból finnyáskodásban fogant nihilizmusnak' látszik, hanem a klasszikus paradoxonnak, hogy míg a baloldal ideológiája a 'tömegek' érdekében óhajt fellépni, addig a 'tömegek' ebből szemmel láthatóan nem kérnek.
A tömegdemokráciákban csak a marxista ideológiát feladó, demokratikus balközép és jobbközép pártok jutnak hatalomra, a 'nép' nem vágyik megváltókra vagy radikalizmusra. A radikális megváltók aztán ezt megpróbálják azzal megmagyarázni, hogy a nép elmaradott, felvilágosulatlan, buta - ezért nem ismeri fel önnön érdekeit. De ilyenkor megjelenik a kérdés: vajon a 'nép' ismeri fel jobban a saját érdekeit, vagy az önjelölt megváltók?
flort 2014.04.01. 09:26:05
Magyarország egyik legnagyobb baja szerintem, hogy nincsenek nemzetközi szinten említhető szakemberei / kutatói, az úgynevezett elit. Akik voltak, meg elmentek külföldre.
Így aki itthon maradt, néhány kivételtől eltekintve, csak Magyarországon világhírű, de véleményformáló szerepük jelentős.
szonár 2014.04.01. 09:27:03
És persze teljesen téves, súlyos félreértés Orbánt egy gátlástalan hatalomtechnokratának beállítani. Éppen ellenkezőleg, Orbánnak jól megfogható és közérthető világképe van, amely sokak igényével és gondolatával találkozik. Ez a világkép igen jól kirajzolódott szombaton, a Hősök terén tartott nagygyűlésen is. Igen, Orbán arra hajlamos, hogy mindig a világképe éppen azon vonását emelje ki, amelyiket a politikai érdek diktálja, de ez nem azonos azzal, mintha nem lenne világképe.
Ezzel szemben az Orbán-gyűlölet nem világkép - csak egy gigantikus csőd.
♔batyu♔ 2014.04.01. 09:30:33
Én ezeket azért nem nevezném nemzedéknek. Ezek olyanok, akik karrierje 1990-ben az MSZMP bukásával megszakadt, de jórészük sikeresen indult újra MSZP-sként, SZDSZ-esként. (Az SZDSZ-be tömegesen léptek be MSZMP-sek). Akik azóta csatlakoztak, fiatalabbak, azok még időben leléptek, hiszen ők tudtak érvényesülni a munkaerőpiacon.
Most úgy néz ki, ezeknek van vége, a 4 év éhezés után újabb 4 évnyi jön, ezt már nem bírják ki.
♔batyu♔ 2014.04.01. 09:40:06
Első körben az értelmesek lépnek le. A fórumokról, blogokból eltűnnek a jól érvelő emberek. Ezek az adott párt irányítói és "technikusi" utánpótlását jelentik, így ott még látszólag megy a hajó.
Második körben kezdenek elszivárogni a tagok, az a "vatta", akik plakátokat ragasztanak, ott vannak a gyűléseken, stb.
Azok, akiknek esélyük sem volt felelősebb posztokat betölteni, most betöltik, vezetőként, ideológusként, technikusként. Ezzel meggyorsítják az erodációt, csak ők maradnak, a tagságot nem hogy szaporítani, megtartani sem tudják.
Marad a selejtje, aki gyakorlatilag vita és alkotás-képtelen.
flort 2014.04.01. 09:48:01
fuck.the.system 2014.04.01. 10:08:53
Frady Endre · http://fradyendre.blogspot.com/ 2014.04.01. 10:30:02
S országképet fest e piktor:
"Lesz munka és lesz még kenyér!"
Csattan milliónyi tenyér.
"Rezsi csökken, nő a jólét,
Kolbászt töltünk s iszunk jó lét!
Olimpián lesz sok érem
S focivébé, megígérem!"
"Viktor! Viktor!" - zúg a tömeg
S extázisban tombol, ő meg
Int, a tekintete konok,
S épülnek a stadionok...
kigyurt álat 2014.04.01. 10:36:17
Megmondjam mi valójában a "félbeszakadt nemzedék"? Nem a baloldali posztkomcsik, hanem ez!!!:
www.ksh.hu/interaktiv/korfak/orszag.html
Az van, hogy a mai 30-as korosztály a legnagyobb létszámú az országban, gyerekeik viszont alig vannak, és ez egyrészt a rendszerváltás előtti szocialista rendszer bűne, másrészt pedig a rendszerváltás visszásságai, a hatalomátmentés és a vadprivatizáció, harmadrészt pedig a 2002-10-ig terjedő időszak családellenes politikája.
Mégpedig azért, mert ez a korosztály a rendszerváltáskor még gyerek volt, a szüleik pedig még teljes mértékben a régi rendszerben szocializálódtak, ahol az volt a legfontosabb, hogy legyen egy biztos stabil állásuk. A szabad piaccal pedig nem tudtak mit kezdeni, csak kapkodták a fejüket az induló vadkapitalizmust látva. Nem is nagyon ugrálhattak, hogy ők is akarnak egy szeletet a tortából, mert gyereket kellett nevelniük, amihez biztos háttér kell, és emiatt nem vállalhattak kockázatot. Így nyomorította meg a népet a szocializmus, a gyerekek (a mai 30-asok) pedig nagyrészt a szüleik mentalitását veszik át, mint mindig, mert így működik a családi-szociális öröklődés. Nyilvánvalóan nem mindenki, de ha felvennénk egy statisztikát, az nagyjából gauss-eloszlást követne és ezt mutatná. A mai 30-asok többsége ezáltal szenvedi meg a rendszerváltás előtti szocializmust.
Ez volt az értelme annak, amikor arről beszélt Orbán 1989-ben Nagy Imre újratemetésén, amikor azt mondta, hogy a szocialista rendszer elvette az akkori fiatalok következő 20 évét is. Ez most pontosan látható a korfán!
És ez legalább olyan szintű népirtás, mint a holokauszt, és ebben a bűnösök a mai balllibek jogelődei, akik ma is egymás között összekacsintva tisztelik Kádárt, miközben kifelé szabad versenyt hazudnak!!! Úgyhogy ezek utódainak, nektek kell sürgősen eltűnnötök a szemétdombon, ez a nép érdeke, és akkor elmondhatjuk, hogy nagyjából befejeződött a rendszerváltás. Reméljük, hogy most vasárnap ez valóraválik, ki a Parlamentből a ballibekkel!
Zöld_Dani 2014.04.01. 10:43:48
Nem túlzás ez kicsit, tesó?
flort 2014.04.01. 10:48:45
kigyurt álat 2014.04.01. 10:50:43
Egy évnyi korosztály manapság 90-100ezer gyerek. Ez a korosztály ma a szemünk előtt tűnik el, csak ez nem hard népirtás, amikor kivégzik az embert, "csak" ellehetetlenítették a gyerekvállalást.
high up! 2014.04.01. 11:10:25
Emberek, itt legalább 100 éve nem OV generáció van, hanem valamiféle genetikailag meghibásodott 80%-nyi Átlaghülyemagyar, aki generációról generációra újratermeli nemzet rohasztó magát.
Orbanescu birka tenyészállománya ugyanaz az a fajta ostoba, lebutított nép, mint amelyik 2010-ig uralkodott a maga primitívségével.
A 2010-ig uralkodó primitívek most átálltak Orbenscuhoz, OV egykor szebb napokat látott hívei meg nagy boldogan lesüllyedtek a szinjükre, így él boldog szimbiózisban FIDIÓTA ÉS KOMCSI. (legalább felük meg már mindakettő volt)
Gyerekek feküdjetek le, a mesének nincs vége, holnap meg 100 év múlva is pont ugyan itt fogtok tartani, 80% birkamódra vezethető Átlaghülyemagyar fogja akkor is rendre elkúrni minden generáció életét. Szép, álmodozásokat!
trédoff · http://polgarda.blog.hu 2014.04.01. 11:13:18
high up! 2014.04.01. 11:13:49
S aztán 2010-től ez a 3/3-asok által felfuttatott mümájer ellenzéki Orbanescu a következő 20 évet is elvette a fiataloktól. És odaadta Ráhelnek meg Tiborcnak.
high up! 2014.04.01. 11:17:33
Te, miután a fidesz kormány 2/3-ban komcsikból áll, miután az ügynöktörvényt és a társadalmi megújulást elszabotálták, a komcsi listádra felírhatod a fideszt is.
Az meg külön röhej, amikor a két fidesz fővezér (Orbanescu, Kövéreszku) komcsiznak: mindketten fajtiszta komcsi családból származnak, mindekettő komcsi családja szépen elprivatizálta magának az állami vagyont - höhöhö, mi is itt a problémájuk a komcsikkal???!!!!
sas70 2014.04.01. 11:24:40
trédoff · http://polgarda.blog.hu 2014.04.01. 11:29:50
kvadrillio 2014.04.01. 12:31:52
baloldali az az embör, aki képes HITLERRE IS SZAVAZNI, HOGY EZT A FAJTA KIZSÁKMÁNYOLÁST, NYOMORT, AMIT MÁRA IDESZARTAK AZ EDDIGI KORMÁNYOK A MAI TÁRSADALOMRA, VALAKI, AKÁR HITLER ÁLTAL IS ELTÜNTETHETŐVÉ TEGYE !!!!!
REMÉLEM HAMAROSAN SIKERÜL.....:) TECCIK ÉRTENI ???
Netuddki. 2014.04.01. 12:33:19
Netuddki. 2014.04.01. 12:33:58
Egen, az előbb erről beszéltem. Ilyenek a fideszesek.
kvadrillio 2014.04.01. 12:42:48
.OCCT. A HÁZAK MAAJD SZÉPEN KEZDENEK ÖSSZEOMLANI, MINT BANGLADESBEN........
Sírköves Slomó 2014.04.01. 13:05:18
Nem csoda, hogy nemsokára az Európai Bizottság elnökeként folytatja, rögtön azután hogy a leghosszabb ideig magyarország miniszterelnöke stráfot fellvarhatja a zubbonyára.
kigyurt álat 2014.04.01. 15:24:28
Azért, mert amíg ez a ballib csoport - az a közeg, ahonnan mesterházy, gyurcsány és bajnai jött - jelen lesz a politikában, addig soha nem lesznek képesek leváltani a Fideszt. Ha az mszp és a hasonszőrűek eltűnnek, akkor lehet esély arra, hogy felemelkedjen egy új baloldal vagy jobboldal, akik valamikor képesek lehetnek majd megszorongatni a Fideszt, de addig biztos, hogy ők fognak kormányozni.
Utolsó kommentek